Krzesło H-106 / różne rodzaje / Politura

Dostępność: zapytaj o produkt
Cena: 10 699,00 zł 10699.00
Cena netto: 8 698,37 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Krzesło H106 zostało zaprojektowane przez prof. Edmunda Homę w 1967 roku. Jest to projekt zajmujący wyjątkowe miejsce w twórczości Edmunda Homy, wieloletniego pracownika Gościcińskiej Fabryki Mebli oraz profesora ASP w Gdańsku. Model z 1967 roku został wykonany w rzadkim drewnie egzotycznym, tzw. afromozji. 
 
Projekt krzesła z 1967 roku nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Ze względu na wysoki udział pracy ręcznej specjalna komisja Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu odrzuciła projekt mebla jako niemożliwy do realizacji w warunkach gospodarki socjalistycznej. Przez następne 20 lat prototyp przeleżał w fabrycznych magazynach. Po transformacji systemowej mebel został sprzedany wraz z majątkiem fabryki i ślad po nim zaginął. W latach 2000 profesor Homa dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności odnalazł i odzyskał swój prototyp, który przez wiele lat był normalnie użytkowany w wiejskim gospodarstwie.
 
W 2016 roku projekt prof. Edmunda Homy został ponownie ożywiony. Firma POLITURA stworzyła na podstawie planów i prototypu nowe krzesło H106. Premiera mebla miała miejsce na międzynarodowych targach meblarskich IMM Cologne 2016, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Oprócz krzesła została tam także zaprezentowana wystawa poświęcona życiu i twórczości prof. Edmunda Homy.
 
Podobnie jak prototyp z 1967 roku, model z 2016 roku także został wykonany w afromozji. Powierzchnia drewna została zabezpieczona specjalnym olejem zachowującym naturalny kolor afromozji. Siedzisko pokryte skórą cielęcą w kolorze jasnym grafitowym. Krzesło jest dostępne na indywidualne zamówienie w limitowanej wersji kolekcjonerskiej, każdy mebel będzie sygnowany poczynając od numeru 2 do 106. Numer 1/2016 został zarezerwowany dla jedynego prototypu z 1967 roku.Krzesło zostało zaprojektowane przez Edmunda Homę w 1967 roku. Powstał tylko jeden prototyp, oznaczony numerem 106, nazwany przez autora „Pająkiem“. Krzesło nigdy nie weszło do produkcji.

Ponad 50 lat później „Pająk“ został odkryty przez POLITURĘ i obecnie jest dostępny w dwóch wersjach: z drewna afromozji oraz z jesionu.

Organiczny kształt i proporcje, a także wykorzystane materiały, są ukoronowaniem pracy Edmunda Homy nad stworzeniem mebla perfekcyjnego: Krzesło jest eleganckie, a przy tym ergonomiczne i funkcjonalne.

Wymiary:
Szer.: 43 cm I Wys.: 106 cm I Głęb.: 55 cm
Wysokość siedziska: 49 cm
  
Cena podstawowa dotyczy jednej sztuki wykonanej z jesionu w kolorze naturalnym, olejowanej.
 
Projekt: Edmund Homa
Urodził się w 1927 roku w Chojnicach. Po ukończeniu studiów na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku rozpoczął pracę na własną rękę jako grafik, projektant wnętrz oraz mebli, co w tamtych czasach nie było oczywiste. Przeprowadził się wtedy do modernistycznej Gdyni, gdzie zaprojektował wiele neonów, wystaw i ekspozycji. W roku 1962 zatrudnił się w przemyśle meblowym i pracował równolegle dla Fabryki Mebli w Gościcinie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projektant stworzył wówczas ogromną ilość nowych wzorów mebli siedziskowych, w tym najbardziej rozpoznawalne modele o numerach 64 oraz 142, które do dziś można znaleźć w wielu polskich mieszkaniach. Znaczna ilość wzorów nie została jednak dopuszczona do seryjnej produkcji, ze względu na ograniczenia i normy centralnie sterowanej gospodarki PRL-u. Podobny los spotkał wybitne krzesło H106 - najdoskonalsze dzieło Edmunda Homy z 1967 roku.

Edmund Homa został wyróżniony przez swoją uczelnię stypendium na Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, gdzie pracował pod okiem Ole Wanschera. W roku 1990 otrzymał w Polsce tytuł profesora, a jego praca została nagrodzona najwyższymi odznaczeniami państwowymi..

 
POLITURA to firma promująca polskie wzornictwo na świecie. Założona przez Michała Szarko i Przybyrada Paszyna w 2013 roku, POLITURA stawia sobie za cel ożywianie i przywracanie do produkcji ikon polskiego designu, a także edukację odbiorców poza granicami kraju w zakresie polskiego powojennego projektowania i historii przemysłu meblarskiego.Do kolekcji POLITURY należą meble dwóch wybitnych projektantów, aktywnie działających w latach 50, 60 i 70: Edmunda Homy oraz Janusza Różańskiego

Produkty powiązane

Dołącz do newslettera i otrzymaj 5% rabatu na zakupy. 
  >>  <<
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl