Zegar Tarcza / Pani Jurek

Dostępność: mała ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Cena: 480,00 zł 480.00
Cena netto: 457,14 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Zegar drewniany, inspirowany dekoracyjnymi talerzami huculskimi.

Punktem wyjścia do powstania tarczy zegara była refleksja nad dawnym rytmem ludzkiego życia, mierzonym nie godzinami czy minutami, ale fazami słońca oraz pracą. Bezpośrednią wizualną inspiracją był kwiat słonecznika — jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych Ukrainy, kwiat związany z cyklem solarnym. Misterny wzór, jaki tworzą pestki na koszyczku słonecznika wydaje się być ornamentem huculskim stworzonym przez Naturę. Ten wzór w naszym projekcie jest przeniesiony na drewnianą tarczę i „wyjadany” dłutem snycerza, tworząc wklęsły relief. Wzór tworzony przez pestki jest bardzo precyzyjny, odtworzenie go wymaga kunsztu, pokory oraz dużego nakładu czasu. Taras pracuje nad każdą tarczą zadaną liczbę godzin. W ten sposób powstają tarcze o różnym stopniu wybrania wzoru. Stopień wykończenia mierzony jest ilością poświęconej pracy, dlatego można zamówić tarczę pełną (wzór skończony) lub np. trzygodzinną, gdzie drewno jest wybrane w mniejszym zakresie. Mimo wspólnego rysunku wyjściowego i jednakowego czasu pracy, każda tarcza jest unikalna, ponieważ „łuskać” można z różnego klucza.

To, co zawiera pamięć tarczy, a co dodatkowo zyskuje zamawiający, to niepowtarzalny charakter ludzkiej pracy, w której jest wyłączność czasu poświęconego na wykonanie przedmiotu, skupienie, rytm i zmęczenie. Ten medytacyjny charakter przedmiotu, może stać się punktem wyjścia dla refleksji nad współczesnym rytmem życia.

Projekt powstał w ramach drugiej edycji programu “Uwolnić Projekt” , które organizatorem jest Stowarzyszenie z Siedziba w Warszawie oraz Muzeum Etnograficzne. Projekt promuje tradycyjne rzemiosło.

Rzemieślnikiem, który realizuje projekt jest Taras Mulyak, snycerz z okolic Kołomyi.

Rozmiar: średnica 32 cm, wysokość: 35 mm
Materiał: drewno lipowe

W zestawie są wskazówki zegara oraz mechanizm.

Na zamówienie tarcza dostępna jest również jako deska do serwowania.

Projekt:  Pani Jurek

Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę. Cechą jej projektów jest niestandardowe podejście do przedmiotu. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję z użytkownikiem. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Urodzona w końcu lat siedemdziesiątych, Pani Jurek chętnie czerpie z dziedzictwa tamtych lat: Hołduję hasłu „potrzeba matką wynalazku". Wychowałam się w wielkiej płycie, gdzie przestrzeni jest tak mało, że wszystko trzeba kondensować, może stąd moje zamiłowanie do sprytnych rozwiązań. Lubię wymyślać „patenty".  W swoich projektach przestrzega idei zrównoważonego rozwoju i ekologicznego wyboru materiałów.

 

Produkty powiązane

Dołącz do newslettera i otrzymaj 10% rabatu na zakupy. 
  >>  <<
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl